Kalendarz świąt nietypowych

w marcu

1 Poniedziałek

Przysłowia:

„Na Świętego Albina rzadka u ludzi mina, bo post się zaczyna”

„Dwa półgłówki nie tworzą całej głowy.” -  Tadeusz Kotarbiński

Nietypowe święta:

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Żołnierze wyklęci dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej zostali należycie docenieni za walkę o Polskę. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", który upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce.

 

Światowy Dzień Tenisa
Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym
Światowy Dzień Obrony Cywilnej
Światowy Dzień Świadomości Autoagresji
Dzień Puszystych
Dzień Piegów
Zero dla Dyskryminacji
Między­na­ro­dowy Dzień Przy­tu­la­nia Biblio­te­ka­rza
Dzień Wiedzy o Samookaleczeniach
Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego


 

 

4 czwartek

Przysłowie:

„Miłość nie oznacza emocjonalnego przemijania czy chwilowego oczarowania, ale wyraża wolę i odpowiedzialną decyzję związania się całkowicie „na dobre i na złe”. Jest darem z siebie samego drugiemu człowiekowi.” -  św. Jan Paweł II

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Otyłości

 

Otyłość i nadwaga to jeden z głównych problemów zdrowotnych świata, który stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia i życia. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość to nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu w tkance tłuszczowej prowadzące do pogorszenia stanu zdrowia. To nie tylko problemem estetyczny, gdyż może ona prowadzićdo inwalidztwa i stanowić ryzyko skrócenia oczekiwanego okresu życia

 

Dzień Gramatyki

Światowy Dzień Nauk Inżynieryjnych na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju

Międzynarodowy Dzień Mistrza Gry

Kaziuki

Kaziuki to wydarzenie, którego historia sięga jeszcze początku XVII wieku. W dzień św. Kazimierza we Wilnie odbywa się jarmark odpustowy połączony z występami artystycznymi. Od pewnego czasu Kaziuki obchodzone są także w polskich miastach.

 

5Piątek

 

Przysłowia:

 

„Gdy marzec suchy, kwiecień nagradza, bo deszcze sprowadza”

„Nie ma w marcu wody, nie ma w kwietniu trawy”

„Marzec, czy słoneczny, czy płaczliwy, listopada obraz żywy”

 

 

 

 

Nietypowe święta:

Dzień Doceniania Pracownika
Światowy Dzień Modlitwy
Dzień Dentysty
Dzień Doceniania
Dzień Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzenia Osobowości
Dzień Teściowej

8Poniedziałek

 

Cytat dnia:

„Miłość, na oko łagod­na, w is­to­cie by­wa jak pan­te­ra głod­na! I cho­ciaż śle­pa, dro­gi przy­jacielu, naj­krótszą drogą podąża do celu.” -  William Shakespeare

 

Nietypowe święta:

 

Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet

Pierwszy oficjalny Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki. Za jego pierwowzór można przyjąć jednak obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Święto jest okazją, by za wszystko podziękować swoim kobietom ale i wyrazić szacunek dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

marzec1 

Dzień Rudych Osób

10Środa

Cytat dnia:

„Ludzie to anioły z jed­nym skrzydłem, dla­tego aby się wznieść, mu­simy trzy­mać się razem.” -  Maria Konopnicka

 

Nietypowe święta:

Dzień Całowania w Czoło
Dzień Mario
Międzynarodowy Dzień Peruki
Międzynarodowy Dzień Dud
Dzień Mężczyzn

 

12 piątek

 

Przysłowie:

„Po świętym Grzegorzu nie paś bydła na zbożu”

 

Cytat dnia:

„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.” -  św. Jan Paweł II

 

Nietypowe święta:

 

Dzień Matematyki

Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. 
Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu

16 Wtorek

Przysłowie:

„Hilary zapowiada, jaka pogoda w Wielkanoc przypada”

 

Cytat dnia:

„Rodzina jest wspólnotą miłości, w której każda osoba uczy się być w relacji z innymi i ze światem” -  Papież Franciszek

 

Nietypowe święta:

 

Światowy Dzień Pracy Socjalnej
Dzień Pandy

 

 

 

17 Środa

 

 

Dzień św. Patryka

Niewiele państw poza Irlandią może cieszyć się patronem, którego upamiętnienie objawia się dniem wolnym od pracy oraz tradycją serwowania whisky i piwa. W hucznych obchodach króluje kolor zielony i symbol trójlistnej koniczyny (ang. shamrock), w miastach organizowane są parady, a w pubach trwa beztroska zabawa. Historia tych celebracji sięga siedemnastego wieku. Z czasem święto to rozpowszechniło się z w wielu miejscach na świecie, nie tylko w krajach anglojęzycznych, ale również w Japonii, Rosji czy w Polsce, gdzie dzień ten stoi pod znakiem piwa i zieleni (często w dosłownym połączeniu w postaci barwionego trunku). Biesiadowaniu towarzyszy również irlandzka muzyka, tańce i stroje. Trudno znaleźć pub, który nie organizuje obchodów Dnia Świętego Patryka. Czasami jednak świętowanie przybiera wyjątkowo spektakularną formę: na przestrzeni ostatnich lat 17 marca na zielono zaświecił się m.in. Pałac Kultury i Nauki, Krzywa Wieża w Pizie, brukselski ratusz, a nawet wodospad Niagara czy Góra Stołowa w RPA. Jak głosi jedno z haseł propagujących obchody, „Każdy chce być Irlandczykiem w Dzień Świętego Patryka”, i chyba coś w tym jest.

 

18 Czwartek

Przysłowie:

„Na św. Edwarda zimy pogarda”

 

Cytat dnia:

„Samotność leczy się kontaktem z rzeczywistością.” -  Anthony de Mello

 

Nietypowe święta:

Europejski Dzień Mózgu

Jak ważna jest sprawna mózgownica nie trzeba nikogo przekonywać. Europejczycy Dzień Mózgu świętują od 1998 roku, a jego celem jest propagowanie wiedzy o funkcjonowania naszego układu nerwowego.

Światowy Dzień Recyklingu

 

21 Niedziela

Przysłowie:

„Benedykta Bożą mocą, dzionek już się równa z nocą”

 

Cytat dnia:

„Ludzie to zawsze dzieci swoich matek. Bez matki nie ma poety, nie ma bohatera.” -  Maksym Gorki

 

 

 

 

Nietypowe święta:

 

Międzynarodowy Dzień Inwalidów
Światowy Dzień Zespołu Downa
Międzynarodowy Dzień Poezji
Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową
Międzynarodowy Dzień Nowruz
Światowy Dzień Lalkarstwa
Dzień Wierzby
Dzień Geodety
Światowy Dzień Lasu

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze przypada na ten sam termin. Kalendarzowa wiosna 2021 zaczyna się 21 marca i jest to termin stały. W tym roku będzie to niedziela. Tego dnia bardzo często przez uczniów obchodzony jest również tak zwany Dzień Wagarowicza.

 

22 Poniedziałek

Przysłowie:

„Jeżeli w pierwszy dzień po przesileniu marcowym burza się zdarzy, zima już nie przydarzy”

 

Cytat dnia:

 

„Te­raz nie po­ra myśleć o tym, cze­go ci brak. Le­piej po­myśl, co możesz zro­bić z tym, co masz” -  Ernest Hemingway

Nietypowe święta:

 

Światowy Dzień Wody

World Water Day ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii. Jako powód podano fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Dzień Ochrony Bałtyku
Międzynarodowy Dzień Foki

25 Czwartek

Przysłowie:

„Na Zwiastowanie jaskółki się ukazują, ludziom wiosnę zwiastują”

 

Cytat dnia:

 

„Nie można wszystkim pomóc- powiada małoduszny i nie pomaga nikomu” -  Marie von Ebner-Eschenbach

 

Nietypowe święta:

Dzień Czytania Tolkiena

Tolkien to autor takich klasyków literatury jak „Władca Pierścieni” czy „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Podczas święta w bibliotekach i placówkach kulturalnych organizowane są ciekawe konkursy i eventy, np. znani czytają jego powieści. Co do daty 25 marca, fani Władcy Pierścienia z pewnością wiedzą co oznacza…


Dzień Świętości Życia
Międzynarodowy Dzień Gofra
Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Niewolnictwa i Transatlantyckiego Handlu Niewolnikami

 

 

30 Wtorek

 

Przysłowie:

„Marzec, co z deszczem chadza, mokry czerwiec sprowadza”

 

Cytat dnia:

„Nig­dy nie ma się dru­giej okaz­ji, żeby zro­bić pier­wsze wrażenie.” -  Andrzej Sapkowski

Nietypowe święta:

Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej
Światowy Dzień Muffinka

Muffinki pochodzą z Anglii - powstały na przełomie X i Xi wieku i początkowo stanowiły przekąski dla najbiedniejszych. Dopiero z czasem zyskały uznanie wśród arystokracji, obecnie Dzień Muffina świętowany jest na całym świecie.

marzec2
Dzień Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami

 

31 Środa

 

Przysłowie:

„We środę po kołaczach, gdy żaba zakuka, już nas zima mrozami pewnie nie oszuka”

 

Cytat dnia:

„Naszą ludzką siłą jest świado­mość naszej słabości.” -  Jan Twardowski

Nietypowe święta:

 

 

Światowy Dzień Backupu

Dane - wy jesteście jak zdrowie, jak trzeba was cenić, ten tylko się dowie, kto was stracił… Jeśli zależy nam na zdjęciach z wakacji, ważnych dokumentach, to koniecznie musimy zrobić kopię zapasową. 31 marca, czyli Światowy Dzień Backupu jest do tego najlepszą okazją. 

Światowy dzień budyniu

Światowy Dzień Budyniu to dobra okazja by zasmakować tego deseru w nowej dla siebie odsłonie. Można wykorzystać ser, orzechy, migdały ale i ... warzywa. Chodzi tu o budynie słone, które przyrządza się z warzyw, gotowanych grzybów lub mięsa mielonego.

 marzec3

SMACZNEGO

 

 

 

 

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com