Dnia 16 marca 2019 roku, w sobotę, starsza grupa projektowa „Zostań młodym odkrywcą świata” wzięła udział w zajęciach na Uniwersytecie Szczecińskim na Wydziale Matematyczno – Fizycznym prowadzonych przez pana mgr Janusza Mielnika.

Uczniowie dowiedzieli się co to jest napięcie powierzchniowe, jak je zmieniać, od czego zależy. Samodzielnie wykonali doświadczenia pokazujące co to są siły spójności i przylegania. Zostali zapoznani z profesjonalnym sprzętem laboratoryjnym, dzięki któremu można robić dokładne badania.

Uczniowie ćwiczyli metodę eksperymentu badawczego, stawiali hipotezy i wykonywali doświadczenie, które miło hipotezę badawczą potwierdzić lub jej zaprzeczyć.

W kolejnej części dnia naukowego zajęli się optyką. Samodzielnie wykonali obrazek 3D, poznali różne typy zwierciadeł i soczewek, dowiedzieli się o źródłach światła.

Na koniec wykonali doświadczenia z ciekłym azotem. Poddali działaniu ciekłego azotu pianę mydlaną, pomidorka, różę i jajko. Obserwowali zmiany zachodzące w tych przedmiotach i wyciągali wnioski. Pan mgr Janusz Mielnik zademonstrował uczniom co się stanie, jeśli do ciekłego azotu wlejemy wrzącą wodę. Różnica temperatur wynosi prawie 300 stopni Celcjusza. Powstał piękny wybuch.

Na sam koniec pozostałą część ciekłego azotu pan Janusz wylał na schody. Widzieliśmy piękną kaskadę schłodzonej pary wodnej zawartej w powietrzu, która skutecznie ochłodziła nam stopy.

Uczniowie wrócili do domu pełni energii, zadowoleni i z poszerzonymi wiadomościami z zakresu fizyki. Już nie mogą się doczekać następnej dawki wiedzy. Kolejne spotkanie 10 maja 2019 roku.

mgr inż. Anna Kwaśnica

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com