W nocy z 1 na 2 marca 2019 roku w naszej szkole odbyła się noc chemiczna. Udział w nocy wzięli uczestnicy koła chemiczno – fizycznego prowadzonego przez panią mgr inż. Annę Kwaśnicę. Podczas nocy uczniowie samodzielnie wykonywali eksperymenty chemiczne i fizyczne, dbali o porządek w pracowni oraz samodzielnie przygotowywali posiłki.

Noc zaczęła się o godzinie 18:00 spisaniem regulaminu nocy. Następnie przystąpiliśmy do czynności organizacyjnych i do przygotowania miejsca do wykonywania doświadczeń. Każdy uczeń miał do własnej dyspozycji potrzebny sprzęt laboratoryjny i odczynniki, każdy wykonywał samodzielnie doświadczenia a następnie omawialiśmy je i porównywaliśmy jak co komu wyszło. Omawialiśmy również wpływ różnych czynników na wynik eksperymentu, zwłaszcza gdy wyniki znacznie się różniły. Uczniowie zapoznawani byli z metodą eksperymentu badawczego. Każdy miał szansę przedstawić swój punkt widzenia, swoje obserwacje i wnioski.

Celem nocy chemicznej było rozbudzenie zainteresowania chemią i fizyką wśród uczniów, pokazanie, że Świat który nas otacza jest fascynujący i że bardzo ważne jest odróżnienie obserwacji od wniosku.

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w doświadczeniach, dbali o porządek i nikt nie usnął. W przerwach pomiędzy pracą umysłową graliśmy w gry planszowe i rozmawialiśmy. Noc zakończyła się o godzinie 6:00 w sobotę. Uczestnicy nocy zapowiedzieli, że nie są zmęczeni i mogliby zostać dłużej. Już się nie mogą doczekać następnej takiej nocy.

mgr inż. Anna Kwaśnica

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com