Dnia 22.10.2019 roku odbyły się w naszej szkole zajęcia w ramach projektu Ministerstwa Energii „Lekcja o energii jądrowej w szkołach”. Zajęcia prowadziła pani Natalia Targosz – Ślęczka z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Podczas zajęć uczniowie klas 6a, 6b, 8a i 8b dowiedzieli się o źródłach energii jądrowej, w jaki sposób działają elektrownie jądrowe, jakie niosą korzyści a jakie zagrożenia. Dowiedzieli się na czym polega rozszczepienie atomu Uranu 235 i co się dzieje w środku reaktora jądrowego. Wiedza ta przyda im się na lekcjach chemii i fizyki.

Podczas zajęć uczniowie mogli samodzielnie, za pomocą Licznik Geigera-Müllera zbadać kawałek skały. Wskazania licznika potwierdziły, że w skale jest pierwiastek radioaktywny. Sprawdzali również czy banan wykazuje promieniowanie. W bananie zawarty jest izotop potasu i bardzo czułe liczniki są w stanie wykazać jego zawartość w owocu.

Uczniowie bardzo aktywnie brali udział w zajęciach, zadawali bardzo dociekliwe pytania i wyszli z zajęć bogatsi o nową wiedzę. W przyszłym roku szkolnym planowane są takie zajęcia dla następnych klas.

mgr inż. Anna Kwaśnica

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com