2 kwietnia w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie – przesłuchanie w ramach II edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Do Hymnu!”, do której w tym roku przystąpiło 300 szkół z całej Polski, w tym 13 z naszego województwa.

Głównym celem wspomnianego konkursu jest uczczenie obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w konkursie to okazja do poznania rodzimych pieśni hymnicznych oraz rozbudzenia zainteresowań historią Polski i naszego Narodu, której od wieków ważnym nośnikiem była pieśń. Nie bez znaczenia jest ciągłe edukowanie w celu utrzymania szacunku dla symboli narodowych. Pierwszym etapem wspomnianego konkursu było przeprowadzenie w każdej klasie lekcji na temat wybranych utworów i ich roli w historii Polski.

 Młodzi chórzyści pod kierunkiem p. Edyty Smolnik – nauczycielki muzyki - przygotowali dwa utwory hymniczne: „Gaude Mater Polonia” (po łacinie) oraz „Marsz Polonia”. Odśpiewali także cztery strofy naszego Hymnu Narodowego. Wszystkie pieśni wykonane były z pamięci i acapella. Występowi przysłuchiwała się komisja konkursowa w osobach pana Rektora Akademii Sztuki w Szczecinie prof. Dariusza Dyczewskiego oraz pani dr hab. Barbary Halec.  Na koniec występu każdy artysta otrzymał pamiątkowy dyplom, a na ręce pani dyrektor Agnieszki Sudakow prof. Dyczewski przekazał dyplom dla szkoły. W swym krótkim wystąpieniu Rektor zwrócił uwagę na trudny repertuar, z którym zmierzyli się uczniowie. Podkreślił, że pieśń „Gaude Mater Polonia” w ubiegłorocznej edycji wykonało tylko kilka szkół w całej Polsce. Tym bardziej cieszymy się, że nasi uczniowie i nauczyciele mają odwagę i podejmują tak trudne wyzwania.

Podczas występu gościliśmy także Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino pana Mieczysława Sawaryna. Występ chórzystów utrwalony został przez dziennikarzy Polskiego Radia Szczecin. Po uroczystości uczniowie Nikola Banasik, Jakub Kubiak i Maja Świrbut podzielili się swoimi wrażeniami związanymi z udziałem w konkursie oraz z samym występem. Relacja z naszej szkoły znalazła się w wydaniu wiadomości Polskiego Radia Szczecin. Można jej również wysłuchać pod zamieszczonym poniżej linkiem.

http://radioszczecin.pl/1,386782,region&dtx=&szukaj=&go=morelist&s=5

Uczniowie swoją postawą i odświętnym strojem podkreślili powagę wydarzenia, w którym przyszło wziąć im udział.

Ogólnopolski Konkurs „Do Hymnu”

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com