W związku z 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości, w piątek 9 listopada, w Szkole Podstawowej w Gardnie zakończył się trwający dziesięć miesięcy projekt „10 kroków do Niepodległej”.

Projekt objęty był Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Patronatem Honorowym Pani Magdaleny Zarębskiej–Kuleszy Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Pana Mieczysława Sawaryna Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino, a partnerem w realizacji stał się Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie. 

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00. Pani Dyrektor Agnieszka Sudakow wraz z zaproszonymi gośćmi: Panią Magdaleną Zarębską-Kuleszą Zachodniopomorskim Kuratorem Oświaty, Panią Ewą Sznajder - sekretarzem Miasta i Gminy Gryfino, Panem Rafałem Muchą - dyrektorem ZEDO, Panem Tomaszem Namiecińskim - wiceprzewodniczącym Rady Miasta przecięła wstęgę otwierającą wystawę, dokumentującą całość kilkumiesięcznych działań.

Dokładnie o godz. 11.11, na sali gimnastycznej wszyscy odśpiewali cztery strofy Hymnu Narodowego, by następnie przejść do dalszej części uroczystości. Pani Dyrektor wraz gośćmi, delegacją uczniów oraz nauczycieli symbolicznie wkopała Dąb Niepodległości, a także kapsułę czasu, w której umieszczono pamiątki od każdej z klas, nauczycieli i pracowników szkoły. Następnie wszyscy mogli obejrzeć montaż poetycko – muzyczny pt.„Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!” w wykonaniu uczniów szkoły w Gardnie oraz Szkoły muzycznej pod przewodnictwem pani Edyty Smolnik.

Wypełnianie kapsuły czasu.

Księga pamiątkowa

Umieszczanie kapsuły czasu w miejscu przeznaczenia.

Część artystyczna

Podziękowania za pomoc w realizacji programu „Dziesięć kroków do Niepodległej” oraz za przygotowanie uroczystości z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Po przedstawieniu na wszystkich czekał słodki poczęstunek w kawiarence przygotowanej przez Radę Rodziców.

Podczas wystawy można było zobaczyć zdjęcia z poszczególnych kroków, na które składały się konkursy, zarówno plastyczne, jak i takie, w których trzeba było wykazać się odpowiednią wiedzą, gazetki: dotyczące życia Marszałka Józefa Piłsudskiego –  „Człowiek, który dał nam wolność”,  tematyczne, mającej na celu przybliżenie dorobku naukowego II Rzeczypospolitej – „Edisonowie znad Wisły”, poświęcona niezwykłym postaciom II Rzeczypospolitej, „ROK KOBIET – 100- rocznica przyznania Polkom praw wyborczych – pierwsze polskie parlamentarzystki”, „Gwiazdy polskiej sceny”, „Prezydenci dwudziestolecia międzywojennego”, „Sport w latach 20-tych i 30-tych”, „Pisarze i poeci dwudziestolecia międzywojennego”, „Droga do Niepodległości – kształtowanie granic”, „Setna Rocznica Odzyskania Niepodległości. Konkursy, jakie odbyły się w trakcie projektu, to : „Moja mała i duża Ojczyzna”, test dotyczący znajomości zasad funkcjonowania i historii Polski,
ze szczególnym zwróceniem uwagi na „małą Ojczyznę” – gminę, powiat, województwo oraz dotyczący życia i działalności Józefa Piłsudskiego, „Polskie Symbole Narodowe”, na album o Józefie Piłsudskim, recytatorski – poezja Skamandrytów, a dla młodszych poezja dziecięca J. Brzechwy i J. Tuwima, następnie na wykonanie plakatu na temat Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości,   Regionalny Konkurs Języka Polskiego: „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą”, konkurs na wiersz lub rymowankę o tematyce patriotycznej orz wiersz „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!”, konkurs plastyczny: „Moja mała Ojczyzna”, Festiwal Młodych Talentów – Piosenki z lat 20-tych i 30-tych, „Jak rozumiem pojęcie patriotyzm?”, Rodzinne potyczki z historią w tle, konkurs na folder/album na temat gwiazd polskiego kina, teatru, kabaretu, sceny, turniej wiedzy „KOCHAM CIĘ, POLSKO”. W ramach projektu w szkole miały miejsce również warsztaty IPN o tematyce związanej z Niepodległością, zarówno dla najmłodszych uczniów z klas I-III, jak i IV- VIII oraz gimnazjum. W ramach czwartego kroku uczniowie, nauczyciele oraz cała społeczność lokalna miała możliwość obejrzeć film pt.„ Paweł i Gaweł”, komedię z 1938r. i przy okazji skorzystać z kawiarenki. Przez cały czas trwania projektu odbywały się: prezentacje multimedialne na temat : „Ojców naszej niepodległości”,  emisja filmu „Po latach niewoli wstaje Polska 1914 - 1918”, projekt edukacyjny: „Odkrycia naukowców dwudziestolecia międzywojennego”, we wrześniu spotkanie z panią Stanisławą Kociełowicz , pseudonim Iskierka – bohaterką książki „Dziewczyny wyklęte”, a także przedstawienie „ Lata dwudzieste, lata trzydzieste”.   Dziewiąty krok to podsumowanie dotychczasowych działań i uroczystości w Wełtyniu, gdzie wspólnie wraz z mieszkańcami przygotowano wystawę prac i działań, wkopano kapsułę czasu i umieszczono tablicę pamiątkową z okazji 100- lecia odzyskania Niepodległości. W kościele ksiądz Biskup Henryk Wejman wraz z księdzem proboszczem Benonem Latusem odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny, następnie wszyscy mogli obejrzeć montaż poetycko – muzyczny pt.„Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!” w wykonaniu uczniów ze szkoły w Gardnie, szkoły muzycznej, przy udziale scholi oraz Orkiestry Dętej z Elektrowni Dolna Odra, pod przewodnictwem Pana Jana Ragana.

Pełną relację z przebiegu projektu można obejrzeć na stronie szkoły, na którą serdecznie zapraszamy.

Ola Przyjemska

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com