19 października 2018 r. Szkoła Podstawowa w Gardnie wraz z mieszkańcami Wełtynia i zaproszonymi gośćmi rozpoczęła uroczyste świętowanie Stulecia Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. 

Był to już przedostatni - dziewiąty „krok” w realizacji projektu „Dziesięć kroków do Niepodległej”, który w szkole w Gardnie realizowany jest od grudnia 2017 r. Projekt ten został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Niepodległości oraz patronatami honorowymi Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino. Partnerami w jego realizacji była Parafia p.w. Matki Bożej Różańcowej w Wełtyniu, Oddział IPN w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz sołectwo Wełtyń. W realizację zadań wynikających z projektu włączyła się także Biblioteka Publiczna w Gryfinie – Filia w Wełtyniu oraz świetlica wiejska w Wełtyniu. Wełtyń przywitał uczestników uroczystości piękną, słoneczną pogodą. Wśród zaproszonych gości był wicekurator oświaty pan Jerzy Sołtysiak, Burmistrz MiG Gryfino pan Mieczysław Sawaryn, radni, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz oraz bohaterka książki „Dziewczyny Wyklęte” pani Stanisława Kociełowicz ps. Iskierka. Wszyscy zgromadzili się przy głazie, na który umieszczono napis upamiętniający Stulecie Odzyskania Niepodległości. Odsłonięcia obelisku dokonała dyrektor Szkoły Podstawowej w Gardnie Agnieszka Sudakow oraz sołtys Wełtynia Leszek Jaremczuk. Następnie ks. Biskup Henryk Wejman uroczyście poświęcił monument. Licznie zgromadzeni mieszkańcy, uczniowie oraz zaproszeni goście odśpiewali hymn przy dźwiękach Zakładowej Orkiestry Dętej ZE „Dolna Odra”. Przy obelisku złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów. Mieszkańcy Wełtynia w Stulecie Odzyskania Niepodległości postanowili pozostawić po sobie ślad dla następnych pokoleń, umieszczając w kapsule czasu informacje na temat swojej miejscowości, projektu „Dziesięć kroków do Niepodległej” oraz aktualnych wydarzeń. Następnie udano się do pobliskiego kościoła, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. W liturgię zaangażowali się, oprócz parafian, także uczniowie i nauczyciele szkoły w Gardnie.

Po mszy przyszedł czas na spektakl „W drodze ku Niepodległej”. W przepięknej scenerii zabytkowej świątyni uczniowie szkoły w Gardnie przy wsparciu swych kolegów ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Gryfinie, Zakładowej Orkiestry Dętej ZE „Dolna Odra” oraz scholi parafialnej „Te Deum laudamus” przeprowadzili widzów przez lata niewoli do Wolnej Polski. Wzruszające teksty, śpiew, muzyka i obraz sprawiły, że w niejednym oku zakręciła się łza, a uroczystość pozostanie na długo w sercach i pamięci tych, dla których wolność ma szczególne znaczenie, bowiem nie jest dana raz na zawsze. Wyrazem emocji były owacje na stojąco i życzliwe słowa zgromadzonych.

Po spektaklu w świetlicy wiejskiej można było obejrzeć wystawę dokumentującą projekt „Dziesięć kroków do Niepodległej”, znalazły się na niej prace uczniów, będące plonem wielu konkursów przeprowadzonych w ciągu ostatnich miesięcy oraz fotografie przedstawiające działania szkoły w ramach projektu. O słodki poczęstunek dla gości postarał się Samorząd Uczniowski.

To nie koniec działań w ramach projektu „Dziesięć kroków do Niepodległej” – kulminacyjnym punktem będzie uroczystość 9 listopada 2018 r. , w ramach której m.in. zostanie posadzony przy szkole w Gardnie Dąb Niepodległości oraz o godz.11.11 uczniowie odśpiewają Hymn, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję „Dzień dla Niepodległej”.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com