Dnia 25 października 2018 w naszej szkole odbył się Turniej wiedzy o Polsce z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości „Kocham Cię Polsko”. Walczyły ze sobą dwie drużyny. 

Pierwsza składała się z dziewcząt, druga z chłopców z klas od 6 szkoły podstawowej do III gimnazjum. Na widowni uczestniczyli również klasy 4 i 5 szkoły podstawowej. W pierwszej rundzie uczniowie mieli za zadanie odgadnąć za pomocą rysunków hasła tzw. Kalambury w ciągu 1 minuty. Drużyna dziewcząt odgadła dwa hasła: kategoria tytuł: Wojenne Dziewczyny, kategoria przysłowie Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Drużyna chłopców odgadli trzy hasła: kategoria tytuł: W pustyni i w puszczy, kategoria zwierzę: orzeł oraz kategoria miasto: Warszawa. W drugiej rundzie Kto jest Kim? drużyna przeciwna czytała podpowiedzi a drużyna zgadująca miała za zadanie odgadnąć kim jest. Drużyna dziewcząt: Józef Piłsudski natomiast chłopcy Maria Skłodowska – Curie. W następnej rundzie Literatura drużyny miały na podstawie fragmentu tekstu odgadnąć autora i tytuł utworu. Drużyna chłopców dla dziewcząt czytali fragmenty Balladyny Juliusza Słowackiego natomiast dziewczęta odczytały fragmenty Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Obie drużyny odgadły prawidłowo. W kolejnej rundzie Kronika Niepodległości kapitan drużyny wyznaczał osobę, która miała za zadanie uzupełnić tekst historyczny z określonego roku. Ta runda sprawiła dziewczętom trochę kłopotów. W następnej rundzie Muzyczne Licytacje uczniowie mieli zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Drużyna chłopców wygrała licytację i odśpiewała cały hymn Polski. W kolejnej rundzie Wiedza o Polsce każdy z drużyny miał odpowiedzieć na dwa pytania z geografii i historii Polski. Ta runda też była zaskakująca. Przedostatnia runda to Polszczyzna obie drużyny miały za zadanie z 10 liter ułożyć jak najwięcej wyrazów pięcioliterowych. Po każdej rundzie była możliwość zdobycia dodatkowych punktów za odgadnięcie utworów muzycznych – patriotycznych i z lat 20, 30 XX w. W finale uczniowie mieli trzy pytania dotyczące danych statystycznych. Pierwsza drużyna musiała podać liczbę lub procent, natomiast druga szacuje „więcej” czy „mniej”. Wygrała drużyna chłopców. Gratulujemy!

Dziękuję za pomoc i współorganizowanie Turnieju „Kocham Cię Polsko”:

p. A. Drabik, p. A. Kramek – Szubert, p. E. Smolnik, p. A. Wodzińskiej, p. M. Zawierucha.

Przygotowała: p. Jowita Niewiarowska

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com