Nawet się nie obejrzeliśmy, a już jesteśmy na półmetku naszych działań związanych z realizacją projektu „Dziesięć kroków do Niepodległej”. Przed nam kolejny KROK – zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w konkursach. 

KWIECIEŃ 2018 r.

KROK  PIĄTY

 • Konkurs na wiersz lub rymowankę
  o tematyce patriotycznej

Uczniowie klas 1-3 sp

E. Korkuś

 • Konkurs na wiersz pod hasłem: „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!”

Uczniowie klas 4-7 sp oraz 2-3 gim.

A.Siwek

A.Drabik

L. Kostrzewa

 • Przewodnik historyczno-turystyczny

Uczniowie klas 4-7 sp oraz 2-3 gim.

M. Zawierucha

 • Gazetka tematyczna: Gwiazdy polskiej sceny
Wszyscy uczniowie
i rodzice

Ola Przyjemska,

Lidia Kostrzewa, Anna Siwek

 • Polskie drogi do niepodległości – warsztaty prowadzone przez pracowników IPN

Uczniowie klas 4
i 5 sp

Pracownicy IPN

(koordynacja w szkole

Anna Siwek,

Lidia Kostrzewa)

 • Ludzie Niepodległej – warsztaty prowadzone przez pracowników IPN

Uczniowie klas 6
 i 7 sp

 • Józef Piłsudski
  i Roman Dmowski – dwie wizje Polski
   – warsztaty prowadzone przez pracowników IPN

Uczniowie klas 2
i 3 gim.

 

 

W ramach „kroku piątego” został ogłoszony konkurs poetycki pod hasłem ”Moja Ojczyzna…” Wzięli w nim udział uczniowie szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych, którzy udowodnili, że trafne są słowa Edwarda Stachury: „Wszystko jest poezją, każdy jest poetą.” Być może pierwsze próby poetyckie nie były łatwe, ale liczy się, że kilkoro uczniów podjęło wyzwanie i zmierzyło się z tym niełatwym zadaniem.

Czytaj więcej: Konkurs poetycki

W ramach piątego „kroku do Niepodległej” na szkolnym korytarzu zawisła kolejna gazetka tematyczna. Tym razem zostały przybliżone sylwetki gwiazd polskiego kina i estrady. Wśród nich znalazły się postacie bardzo znane m.in. Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo czy Jan Kiepura i te już dziś trochę zapomniane, a warte przypomnienia, chociażby Loda Halama, Helena Grossówna, Tola Mankiewiczówna.

Czytaj więcej: Gazetka - gwiazdy polskiej sceny

Uczniowie szkoły w Gardnie już od kilku miesięcy przygotowują się do uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym celu szkoła nawiązała współpracę m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej w Szczecinie, który stał się partnerem w realizacji projektu „Dziesięć kroków do Niepodległej”. W ramach tej współpracy najmłodsi uczniowie już w listopadzie 2017 r. wzięli udział w konkursie „Wokół symboli narodowych”.

W styczniu miały miejsce warsztaty prowadzone przez Annę Pieluszczak – pracownika IPN w Szczecinie, która „zerówkowiczom” przybliżyła historię kształtowania się polskich symboli narodowych. Natomiast uczniowie klas 1-3 szukali odpowiedzi na pytanie – Co to jest niepodległość? W czasie warsztatów wykonali m.in. upominki dla Józefa Piłsudskiego w postaci rysunków i rebusów, z których wychowawczynie przygotowały książeczki. Będą one wyeksponowane na wystawie zorganizowane na zakończenie projektu.

Po młodszych przyszła kolej na starszych. W kwietniu dr Zofia Fenrych spotkała się z uczniami klas 4-7. Im również w bardzo atrakcyjny sposób przybliżono tematykę związaną ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

Klasy czwarte i piąte poznały „Polskie drogi do niepodległości”. W czasie zajęć układały puzzle, porządkowały, ukazane na fotografiach, wydarzenia z historii Polski. Okazało się, że historia może być fascynująca i wyzwalać w uczniach wiele emocji, ponieważ zajęcia prowadzone w grupach były okazją do zdrowej rywalizacji. Wszystkim zależało, aby zadania wykonać poprawnie, ale jednocześnie jak najszybciej.

Czytaj więcej: Warsztaty Instytutu Pamięci Narodowej

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com