e-Doświadczenia w fizyce

Zestaw 23 e-doświadczeń, reprezentujących doświadczenia rzeczywiste, o następujących cechach:

  • renderowana grafika zbliżona do rzeczywistego wyglądu doświadczenia,
  • nowoczesna technologia wykonania,
  • możliwość wyświetlenia na tablicy multimedialnej, przy użyciu projektora lub na ekranie komputera,
  • możliwość zaprojektowania, zbudowania i ustawiania parametrów doświadczenia,
  • kompletny opis e-doświadczeń dla nauczycieli (podręcznik metodyczny, opis teoretyczny problemu, propozycja scenariusza lekcji, opisy różnych wariantów eksperymentów, opisy analogicznych doświadczeń rzeczywistych oraz metod analizy, wizualizacji i porównywania wyników itp.),
  • kompletny opis e-doświadczeń dla uczniów (instrukcja obsługi, opis teoretyczny problemu, opis i propozycja parametrów doświadczenia, metody analizy i wizualizacji wyników itp.),
  • program szkoleń dla nauczycieli.

 

eFizyka

eFizyka to program umożliwiający przeprowadzanie wirtualnych doświadczeń fizycznych, dedykowany uczniom, nauczycielom, szkołom i wszystkim zainteresowanych fizyką. Program składa się z kilkunastu laboratoriów, w których można przeprowadzać wirtualne eksperymenty z różnych dziedzin fizyki. Dzięki symulatorom można przeprowadzić zupełnie niecodzienne eksperymenty i obserwować wiele zjawisk, których nigdy nie można zobaczyć w naturze ani w zwykłym ziemskim laboratorium. eFizyka ma charakter interaktywny. Doświadczenie rozpoczynamy od ustawienia parametrów i warunków początkowych. Przykładowe ustawienia można również wczytać z pliku dostarczonego z programem, zapisanego uprzednio, lub przygotowanego przez nauczyciela na serwerze. Następnie uruchamiamy symulację w oknie lub w trybie pełnoekranowym.

 

 Physion 1.2.0

Physion to bezpłatne oprogramowanie do symulacji praw fizyki na przykładzie obiektów dwuwymiarowych. Z powodzeniem znajdzie swoje zastosowanie w edukacji oraz podczas rozmaitych eksperymentów. Wielokrotnie podczas zajęć lekcyjnych uczniowie muszą posiłkować się jedynie wiedzą teoretyczną, czy to bezpośrednio od nauczyciela, czy też z podręcznika. Chcąc jednak pokazać, jak zachowują się rozmaite przedmioty, można skorzystać np. z oprogramowania Physion, które bardzo dobrze symuluje prawa fizyki.

 

Celestia 1.6.1

Celestia to pracujący w czasie rzeczywistym, wykorzystujący grafikę 3D program astronomiczny. W zasadzie jest to specyficzny symulator podróży kosmicznych. Dzięki Celestii użytkownik może wybrać się w wirtualną podróż po układzie słonecznym, a także dalekich zakątkach naszej galaktyki. Z Celestią możemy dotrzeć do przeszło 100 tys. gwiazd, planet i innych obiektów w przestrzeni. Celestia to program rozbudowany, posiadający bardzo bogatą bazę obiektów jednak użytkownicy, którzy potrzebują jeszcze więcej mogą skorzystać z rozległej bazy dodatków i rozszerzeń. Największym katalogiem takich rozszerzeń jest serwis The Celestia Motherlode.

 

Algodoo 2.1.0

Algodoo to program do symulowania zjawisk fizycznych w środowisku 2D. Dzięki programowi poznajemy prawa fizyki w bardzo przystępny sposób - poprzez obserwowanie ich zachowania podczas symulacji. Program pozwala na tworzenie symulacji używając do tego prostych narzędzi takich jak pudła, koła, silniki, pędzle, liny, łańcuchy oraz zębatki. Tworzenie interakcji pomiędzy obiektami polega na kliknięciu i przeciągnięciu obiektu w wybraną stronę. Możesz również dodać więcej ruchu do swoich symulacji używając do tego sprężyn, zawiasów, silników odrzutowych, promieni światła, wskaźników, optyki oraz soczewek. Algodoo pozwala również na zmianę parametrów środowiska takich jak grawitacja, tarcie, refrakcja itp.

 

Stellarium 0.18.0

Stellarium to bezpłatny program, pełniący rolę symulatora planetarium. W odróżnieniu od innych "komputerowych obserwatoriów astronomicznych", autorzy aplikacji położyli nacisk nie na mnogość dostępnych informacji, ale na maksymalną wierność i rzeczywistość, a przez to atrakcyjność wizualną symulacji. Dzięki temu program jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które stawiają dopiero pierwsze kroki w astronomii. Do ich dyspozycji w bazie podstawowej jest ponad 600 tys. gwiazd (w dodatkowych katalogach przeszło 200 mln), gwiazdozbiory, zdjęcia mgławic, realistyczna Droga Mleczna, planety i ich satelity. Program symuluje w sposób realistyczny atmosferę Ziemi, z której prowadzone są obserwacje. Co ważne można dokładnie określić miejsce z którego mamy prowadzić obserwacje, a także jej czas.

 

Phun 5.28 beta

Phun to gra edukacyjna będąca symulatorem fizyki. Tytuł ten umożliwia nam zaprojektowanie niemal dowolnych konstrukcji i obiektów oraz sprawdzenie, jak stosują się do nich prawa fizyki. W Phun gracze bez trudu mogą stworzyć własny dźwig, katapultę czy też łódkę. Atutem Phun są stosunkowo niskie wymagania sprzętowe oraz stosunkowo prosta obsługa. Plusem jest również fakt, iż autorzy tego tytułu dokonują częstych aktualizacji wzbogacając grę o nowe, dodatkowe funkcje.

 

Fizyka - Komputerowe Programy Dydaktyczne

Fizyka - Komputerowe Programy to zestaw kilkunastu programów obrazujących podstawowe zagadnienia fizyczne. Dzięki interaktywności programów o wiele łatwiej jest zrozumieć prawa fizyki i zachęcić uczniów do dalszej nauki. W zestawie zawarto programy obrazujące: Ruch jednostajnie zmienny, Rzut ukośny, Praca wykonana przez siłę zmienną, Drgania swobodne, Drgania tłumione, Składanie ruchów falowych, Efekt Dopplera, Rozkład Maxwella prędkości cząsteczek, Elektrostatykę, Soczewki, Interferencję światła, Dyfrakcję na pojedynczej szczelinie, Dyfrakcję na dwóch szczelinach oraz Ciało doskonale czarne, Rozpad promieniotwórczy.

 

WorldWide Telescope 5.5.03

WorldWide Telescope to darmowe oprogramowanie przeznaczone do wizualizacji wszechświata przygotowane przez firmę Microsoft. Aplikacja jest swego rodzaju wirtualnym teleskopem skupiającym trójwymiarowe wizualizacje wszechświata oraz zdjęcia zebrane przez kosmiczne teleskopy. Dzięki WorldWide Telescope każdy fan astronomii czy oglądania nieba może odbyć fantastyczną podróż, w której może zobaczyć m. in. jak pył w Drodze Mlecznej skrapla się do gwiazd i planet czy w jaki sposób kształtowała się galaktyka miliardy lat temu. Większość elementów dostępnych w wirtualnym kosmosie oferowanym przez WorldWide Telescope można dowolnie przybliżać i oddalać. Ta funkcjonalność sprawia, że każdy może bez żadnych przeszkód spojrzeć na planety, księżyce, gwiazdy właściwe z dowolnego miejsca w galaktyce.

 

Sky Map

Sky Map to aplikacja przeznaczona dla miłośników obserwacji nieba. Zapewnia nam aktualny podgląd na mapę gwiazd niezależnie od pory dnia i pogody. Dane są podawane w oparciu o naszą lokalizację oraz położenie urządzenia. Dzięki temu widok z ekranu telefonu możemy porównać z rzeczywistym widokiem na niebie. Sky Map posiada dodatkowy tryb nocy, który ułatwia korzystanie z aplikacji po zachodzie słońca.

 

Fizyka na 5

Fizyka na 5! to łatwa w obsłudze, darmowa aplikacja, która zawiera większość fizycznych wzorów wraz z opisami oraz obrazkami. Jest idealny dla uczniów oraz studentów fizyki, którzy chcą wykonać pracę domową szybko i dokładnie. Fizyka na 5 jest odpowiednia dla wszystkich poziomów fizyki.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com