Już od kilku miesięcy w Szkole Podstawowej w Gardnie, z okazji przypadającej w tym roku Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, realizowany jest projekt „Dziesięć kroków do Niepodległej”. W jego ramach, w szkole co miesiąc podejmowane są różne inicjatywy, aby uczcić to ważne wydarzenie. Są to m.in. konkursy, projekcje filmów, warsztaty, projekty edukacyjne, gazetki tematyczne.

Głównym punktem przypadającego w maju szóstego kroku było przedstawienie przygotowane przez uczniów i nauczycieli pt. „Powróćmy jak za dawnych lat…”

Autorki scenariusza Anna Siwek i Lidia Kostrzewa chciały podkreślić radość jaka towarzyszyła Polakom, kiedy po 123 latach niewoli mogli swobodnie bawić się i tworzyć w języku polskim. Po okresie żałoby, nastał czas świętowania, czego wyrazem były m.in. licznie powstające w okresie II Rzeczypospolitej kabarety i teatrzyki rewiowe. Kwitło również życie kawiarniane. Dlatego też zamysłem organizatorów było, aby widzowie zasiedli przy stolikach. Zorganizowano również kawiarenkę, w której uczniowie pod opieką nauczycielek Oli Przyjemskiej, Barbary Sobczak i Anny Kramek- Szubert wcielili się w role sprzedawców i kelnerów. Scenografia i kostiumy sprawiły, że widzowie przenieśli się w epokę dwudziestolecia międzywojennego.

Na widowni zasiedli rodzice, mieszkańcy Gardna i okolicznych miejscowości oraz zaproszeni goście, a wśród nich Burmistrz MiG Gryfino Mieczysław Sawaryn, który objął projekt „Dziesięć kroków do Niepodległej” patronatem honorowym, Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Namieciński, ks. Benon Latus – proboszcz parafii w Wełtyniu, która jest partnerem
w realizacji projektu oraz radni powiatu gryfińskiego Joanna Kostrzewa i Rafał Mucha.

Uczniowie w kostiumach z epoki przypomnieli zgromadzonym popularne szlagiery muzyczne tego okresu, wymieńmy choć kilka z zaprezentowanych na scenie: „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Już taki jestem zimny drań”, „Baby, ach, te baby”, „Ada, to nie wypada”, „Tango milnga”, „Ach, śpij, kochanie”, „Tylko we Lwowie”. Nad oprawą muzyczną przedstawienia czuwała Edyta Smolnik. O tym, że mimo upływu czasu, te przeboje ciągle są żywe świadczy reakcja widzów, którzy chętnie włączali się w śpiew. Pojawiły się teksty poetów tworzących w międzywojniu, m.in. Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, czy Mariana Hemara. Nie mogło zabraknąć „Wesołej Lwowskiej Fali”, czyli Szczepcia i Tońcia i ich zabawnych dialogów. Na szkolnej scenie zagościł także bałak, czyli lwowska gwara, swoisty język,  na trwale wpisany w historię naszej mowy. Dla uczniów było to prawdziwe wyzwanie, ale poradzili sobie z nim znakomicie, wywołując uśmiech na twarzach zebranych.

Zaprezentowano także szmonces - dowcip oparty na humorze żydowskim. Skecze w tym nurcie pisał m.in. Julian Tuwim. Szmoncesy obracają się zwykle wokół spraw biznesowo-religijnych, wyśmiewając  arcypraktyczne podejście do życia.

Przywołano również teatrzyki rewiowe i kabarety z ich największymi gwiazdami Hanką Ordonówną, Eugeniuszem Bodo, Adolfem Dymszą czy Zulą Pogorzelską.

Nie zabrakło także tańca walca, tanga i charlestona. Całość została wzbogacona prezentacją multimedialną, która obrazem przybliżała widzom Polskę lat 20-tych i 30-tych.

W przedstawieniu, obok uczniów klasy 7 i klas gimnazjalnych, wystąpili najmłodsi uczniowieszkoły w Gardnie, którzy ze swoimi wychowawczyniami Karoliną Łokińską i Roksaną Baczewską przygotowały piosenkę „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Wystąp młodych artystów spotkał się z gorącym przyjęciem obecnych.

Na koniec spotkania organizatorzy rozlosowali wśród widzów pamiątkowe kubki z logo projektu „Dziesięć kroków do Niepodległej”.

Serdeczne podziękowania należą się rodzicom, którzy postarali się o pyszne ciasta sprzedawane w czasie spektaklu w szkolnej kawiarence. Uzyskany ze sprzedaży dochód zostanie przekazany na leczenie chłopca z chorobą nowotworową.

W ocenie widzów był to bardzo miły wieczór, który na długo pozostanie w ich pamięci.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com