W związku z 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości, w piątek 9 listopada, w Szkole Podstawowej w Gardnie zakończył się trwający dziesięć miesięcy projekt „Dziesięć kroków do Niepodległej”. Projekt objęty był Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Patronatem Honorowym Pani Magdaleny Zarębskiej-Kuleszy Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Pana Mieczysława Sawaryna Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino, a partnerem w realizacji stał się Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie. 

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00. Pani Dyrektor Agnieszka Sudakow wraz z zaproszonymi gośćmi: Panią Magdaleną Zarębską-Kuleszą Zachodniopomorskim Kuratorem Oświaty, Panią Ewą Sznajder - sekretarzem Miasta i Gminy Gryfino, Panem Rafałem Muchą - dyrektorem ZEDO, Panem Tomaszem Namiecińskim - wiceprzewodniczącym Rady Miasta przecięła wstęgę otwierającą wystawę, dokumentującą całość kilkumiesięcznych działań.

 

Dokładnie o godz. 11.11, na sali gimnastycznej wszyscy odśpiewali cztery strofy Hymnu Narodowego, by następnie przejść do dalszej części uroczystości. Pani Dyrektor wraz gośćmi, delegacją uczniów oraz nauczycieli symbolicznie wkopała Dąb Niepodległości, a także kapsułę czasu, w której umieszczono pamiątki od każdej z klas, nauczycieli i pracowników szkoły. Następnie wszyscy mogli obejrzeć montaż poetycko – muzyczny pt.„Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!” w wykonaniu uczniów szkoły w Gardnie oraz Szkoły muzycznej pod przewodnictwem pani Edyty Smolnik.

Wypełnianie kapsuły czasu.

Księga pamiątkowa

Umieszczanie kapsuły czasu w miejscu przeznaczenia.

Część artystyczna

Podziękowania za pomoc w realizacji programu „Dziesięć kroków do Niepodległej” oraz za przygotowanie uroczystości z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Po przedstawieniu na wszystkich czekał słodki poczęstunek w kawiarence przygotowanej przez Radę Rodziców.

Podczas wystawy można było zobaczyć zdjęcia z poszczególnych kroków, na które składały się konkursy, zarówno plastyczne, jak i takie, w których trzeba było wykazać się odpowiednią wiedzą, gazetki: dotyczące życia Marszałka Józefa Piłsudskiego –  „Człowiek, który dał nam wolność”,  tematyczne, mającej na celu przybliżenie dorobku naukowego II Rzeczypospolitej – „Edisonowie znad Wisły”, poświęcona niezwykłym postaciom II Rzeczypospolitej, „ROK KOBIET – 100- rocznica przyznania Polkom praw wyborczych – pierwsze polskie parlamentarzystki”, „Gwiazdy polskiej sceny”, „Prezydenci dwudziestolecia międzywojennego”, „Sport w latach 20-tych i 30-tych”, „Pisarze i poeci dwudziestolecia międzywojennego”, „Droga do Niepodległości – kształtowanie granic”, „Setna Rocznica Odzyskania Niepodległości. Konkursy, jakie odbyły się w trakcie projektu, to : „Moja mała i duża Ojczyzna”, test dotyczący znajomości zasad funkcjonowania i historii Polski,
ze szczególnym zwróceniem uwagi na „małą Ojczyznę” – gminę, powiat, województwo oraz dotyczący życia i działalności Józefa Piłsudskiego, „Polskie Symbole Narodowe”, na album o Józefie Piłsudskim, recytatorski – poezja Skamandrytów, a dla młodszych poezja dziecięca J. Brzechwy i J. Tuwima, następnie na wykonanie plakatu na temat Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości,   Regionalny Konkurs Języka Polskiego: „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą”, konkurs na wiersz lub rymowankę o tematyce patriotycznej oraz wiersz „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!”, konkurs plastyczny: „Moja mała Ojczyzna”, Festiwal Młodych Talentów – Piosenki z lat 20-tych i 30-tych, „Jak rozumiem pojęcie patriotyzm?”, Rodzinne potyczki z historią w tle, konkurs na folder/album na temat gwiazd polskiego kina, teatru, kabaretu, sceny, turniej wiedzy „KOCHAM CIĘ, POLSKO”. W ramach projektu w szkole miały miejsce również warsztaty IPN o tematyce związanej z Niepodległością, zarówno dla najmłodszych uczniów z klas I-III, jak i IV- VIII oraz gimnazjum. W ramach czwartego kroku uczniowie, nauczyciele oraz cała społeczność lokalna miała możliwość obejrzeć film pt.„ Paweł i Gaweł”, komedię z 1938 r. i przy okazji skorzystać z kawiarenki. Przez cały czas trwania projektu odbywały się: prezentacje multimedialne na temat : „Ojców naszej niepodległości”,  emisja filmu „Po latach niewoli wstaje Polska 1914 - 1918”, projekt edukacyjny: „Odkrycia naukowców dwudziestolecia międzywojennego”, we wrześniu spotkanie z panią Stanisławą Kociełowicz , pseudonim Iskierka – bohaterką książki „Dziewczyny wyklęte”, a także przedstawienie „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”.   Dziewiąty krok to podsumowanie dotychczasowych działań i uroczystości w Wełtyniu, gdzie wspólnie wraz z mieszkańcami przygotowano wystawę prac i działań, wkopano kapsułę czasu i umieszczono tablicę pamiątkową z okazji 100- lecia odzyskania Niepodległości. W kościele ksiądz Biskup Henryk Wejman wraz z księdzem proboszczem Benonem Latusem odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny, następnie wszyscy mogli obejrzeć montaż poetycko – muzyczny pt.„Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!” w wykonaniu uczniów ze szkoły w Gardnie, szkoły muzycznej, przy udziale scholi oraz Orkiestry Dętej z Elektrowni Dolna Odra, pod przewodnictwem Pana Jana Ragana.

Pełną relację z przebiegu projektu można obejrzeć na stronie szkoły, na którą serdecznie zapraszamy.

Ola Przyjemska

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com