baner1

 

 

logo czerwone

 

 

Wielkimi krokami zbliża się Jubileusz Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Mamy to wielkie szczęście, że o wolną Polskę nie musieliśmy walczyć, ale to nie oznacza, że możemy zapomnieć o tych, dzięki którym tę wolność odzyskaliśmy.

Dlatego, aby godnie uczcić to doniosłe wydarzenie, już od września w naszej szkole rozpoczęliśmy przygotowania. Opracowaliśmy projekt „Dziesięć kroków do Niepodległej”.

Jego realizacja przewidziana jest na dziesięć miesięcy – stąd „dziesięć kroków”. Rozpoczyna się w grudniu 2017 r. przybliżeniem sylwetki Marszałka Józefa Piłsudskiego, ponieważ rok 2017 jest ogłoszony ROKIEM JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO z okazji przypadającej w grudniu 150. rocznicy urodzin tego wielkiego Polaka. Koniec projektu to listopad 2018 r. – 100. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Na szkolnym korytarzu zawisła gazetka informująca o przedsięwzięciach, które będą podejmowane w ramach realizacji projektu  „Dziesięć kroków do Niepodległej”.

Projekt skierowany jest nie tylko do uczniów naszej szkoły, ale także do ich rodziców i społeczności lokalnej. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z wieloma instytucjami i organizacjami działającymi na naszym terenie.

Przedsięwzięcie przewiduje wiele obszarów aktywności uczniów od konkursów plastycznych, literackich, muzycznych, wiedzowych, udziału w warsztatach tematycznych, pokazach filmowych, przygotowanie gazetek tematycznych (wg załączonego harmonogramu), po przygotowanie przedstawień i prezentację ich społeczności szkolnej i lokalnej.

W maju 2018 r. uczniowie wraz ze swoimi opiekunami zaprezentują społeczności lokalnej program artystyczny pt. „Lata 20-te, lata 30-te”, który przypomni niezwykłą atmosferę teatrzyków rewiowych i kabaretowych lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. Wielkie gwiazdy tego okresu, wśród nich Hankę Ordonównę, Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszę, Mariana Hemara, Szczepcia i Tońcia, Jana Kiepurę i wielu innych.

Prezentacje multimedialne, projekty edukacyjne, gazetki, plakaty, foldery i albumy przybliżą niezwykłe dokonania naukowe, wynalazki, przedsięwzięcia gospodarcze, niezapomniane postacie tego okresu, wśród nich naukowców, wynalazców, odkrywców, sportowców, literatów, aktorów, muzyków i kompozytorów.

Prezentacja sylwetek polskich prezydentów z okresu międzywojennego: Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego.

W ramach projektu odbędzie się również Festiwal Młodych Talentów, w czasie którego uczniowie będą prezentować piosenki międzywojnia.

Nie zabraknie również zawodów sportowych pod hasłem: „Sztafetowe Biegi do Niepodległej”

Kulminacyjnym punktem ma być montaż literacko-muzyczny pt. „ Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą”, którego prezentacja nastąpi dwukrotnie. W październiku 2018 r. uczniowie wystąpią w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Różańcowej w Wełtyniu. Ich występ poprzedzony będzie uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny, którą uświetni oprawą muzyczną Zakładowa Orkiestra Dęta przy Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie. Następnie zaproszeni goście wezmą udział w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę i udadzą się do Świetlicy Wiejskiej w Wełtyniu, gdzie wyeksponowana zostanie wystawa na temat Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz prace uczniów naszej szkoły.

W listopadzie 2018 r. to samo przedstawienie będą mogli obejrzeć uczniowie oraz mieszkańcy Gardna i okolic, a także goście, którzy nie mogli wziąć udziału w październikowej uroczystości. Tu również zorganizowana będzie wystawa okolicznościowa prezentująca wszystkie przedsięwzięcia przygotowane w ramach projektu „Dziesięć kroków do Niepodległej” -  albumy, zebrane w tomiki - wiersze autorstwa dzieci, prace plastyczne, plakaty, dokumentację fotograficzną, itp.

W realizację projektu zaangażowana jest większość nauczycieli, wielu rodziców i przedstawicieli społeczności lokalnej.

Koordynatorki projektu, panie Lidia Kostrzewa i Anna Siwek, w imieniu pani dyrektor Anny Frąckowiak-Kułdosz wystąpiły do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy o objęcie naszego przedsięwzięcia Patronatem Honorowym Prezydenta RP.

15 grudnia 2017 r. dostaliśmy oficjalne potwierdzenie z Kancelarii Prezydenta, że nasz projekt spotkał się z zainteresowaniem i został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

A więc ruszamy ….

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com