28 lutego 2018 r. w ramach realizacji Projektu Dziesięć Kroków do Niepodległej klasy 3 a i 3b gimnazjum uczestniczyły w Szczecinie w nietypowej lekcji historii z niedalekiej przeszłości. Naszą podróż rozpoczęliśmy od krótkiego pobytu na placu Solidarności, w miejscu, gdzie rozgrywały się wydarzenia grudnia 1970 r. Następnie udaliśmy się do Muzeum Narodowego – Centrum Dialogu Przełomy wyróżnione m.in. tytułem najlepszego budynku świata w 2016 roku. 

 

W podziemiach gmachu – monumentalnej bryle - czekała na nas pani Ewa Sobota, która zaprosiła uczniów do udziału w lekcji historii „Tu jest nasz dom”, podczas której mogliśmy poznać dzieje Szczecina w latach 1939 – 1989. Zwiedzanie rozpoczęliśmy przy fotokolażu Kobasa Laksy „Koniec marzeń” – to panorama Szczecina w wojennym chaosie. Zapamiętamy widok zburzonego miasta, ludności cywilnej, żołnierzy, płaczących, osieroconych dzieci, uwięzionych pod gruzami zwierząt… i powędrowaliśmy dalej. Kolejne pomieszczenia odkryły prawdę tamtych czasów: przekroczyliśmy próg wagonu, transportującego ludzi do obozu koncentracyjnego, pamiątki – relikwie z tak nieludzkiego skrawka ziemi, a obok sala straceń. Korzystając z multimedialnych urządzeń i opowieści pani Ewy, która wprowadziła nas w epokę E. Gierka, „przybliżyła" stan wojenny, narodziny „Solidarności”, poznaliśmy Stocznię Szczecińską i jej tragiczne losy. Na chwilę zatrzymaliśmy się w PRL–owskim blokowisku. Historyczną podróż zakończyliśmy przy czerwonym neonie „zamkniętym” w konturach Polski „Przyszłość nie jest już tym, czym kiedyś była.” [Paur Valery].

Co my – gimnazjaliści- wyniesiemy z dzisiejszej lekcji, czy docenimy najważniejszą wartość, jaką jest życie, wolność, szacunek do drugiego człowieka i …teraźniejszość, która od jutra będzie przeszłością? Co przekażemy za kilka lat „naszemu domowi”, rodzinom, dzieciom?

W wycieczce wzięło udział 25 gimnazjalistów, tego dnia byliśmy w jednym miejscu, w tym samym czasie, ale każdy opuścił monumentalną budowlę z innymi odczuciami. Na pewno za krótko, na pewno zbyt wiele, na pewno ogrom myśli i pytań wędrujących w naszych umysłach i niedosyt…, dlatego tu trzeba powrócić, by raz jeszcze spojrzeć inaczej na Szczecin, który być może znamy jedynie z wielkopowierzchniowych sklepów, Mac Donaldsa i galerii handlowych.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com